Всеки дарител, може при наличието на определени обстоятелства и причини да поиска да бъде развалено дарението, което е направил.

     Правните основания за разваляне договор за дарение са в две насоки, а именно: при констатирана неблагодарност и неплащане на поискана от дарителя издръжка, и за възстановяване на запазен дял от наследството, което е накърнено с дарението.

     Съгласно чл. 227 от ЗЗД, дарението може да бъде отменено, когато дареният:

а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление;

б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години;

в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.

     Сделката може да се развали от дарителя или наследниците. Искът за отмяна на дарението може да се предяви в едногодишен срок, откакто на дарителя са станали известни основанията за отмяна. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
     Дарението може да бъде отменено като нищожно, поради неспазването на предвидената от закона форма, противоречие на закона или добрите нрави, и когато условията или тежестта са невъзможни.

     Отказът на дарения да даде издръжката е основание дарителят да иска отмяна на дарението, ако бъде надлежно удостоверен. Ако дареният е в невъзможност да даде издръжка на нуждаещия се дарител, това не е основание за отмяна на дарението. Нуждата от издръжка не трябва да има временен характер. Ако това е така искът по чл. 227 ЗЗД ще бъде отхвърлен. За да бъде налице това основание за отмяна на дарението, трябва да бъдат едновременно налични няколко обстоятелства. Необходимо е дарителят обективно да се нуждае от издръжка. Ако води луксозен начин на живот, който не може да си позволи и иска дареният да му осигури, не е основание за отмяна на дарението.  Необходимо е дарителят да не може да си осигури издръжка чрез собствените доходи и имоти.